Technika układania płytek cementowych


Płytki cementowe Azule są w całości produkowane ręcznie, według tradycyjnych metod. To produkt unikatowy i autentyczny. Składniki wykorzystywane w trakcie produkcji są w większości naturalne. Lekkie odchylenia koloru, formy i wzoru są nieodłączne dla metody produkcji oraz materiałów i powinny być traktowane jako normalne. To właśnie ten brak regularności nadaje płytkom cementowym charakterystycznych cech. Dlatego też wymagane jest nieco inne podejście do układania oraz ich pielęgnacji niż w przypadku typowych płytek.

Zalecamy, aby płytki cementowe układane były przez uznaną firmę, mającą doświadczenie w układaniu tego rodzaju płytek. Dla najlepszych rezultatów ważne jest, aby przestrzegać poprawnej kolejności procedur. Tylko tak zyskasz gwarancję podłogi na całe życie!

WYMAGANE MATERIAŁY I ZASOBY DO UKŁADANIA PŁYTEK:

 • podkład do gruntowania,

 • elastyczny klej do płytek odpowiedni do kamienia naturalnego,

 • elastyczna fuga odpowiednia do kamienia naturalnego,

 • kryzżyki dystansowe, 2 mm,

 • przecinarka do płytek z tarczą chłodzoną wodą,

 • kielnia do fug, kielnia do kleju 8 mm,

 • folia oddychająca lub bezbarwna draperia.


PLAN DZIAŁANIA:

KROK 1: przyklej płytki do płaskiej powierzchni elastycznym klejem do płytek. Użyj podkładu by wzmocnić przyczepność. Użyj kielni z odstępami 6-8 lub 8-10 mm. Użyj separatorów płytek o szerokości 2 mm. Natychmiast usuń nadmiar kleju i burd z płytek. Pozwól, aby klej schnął co najmniej 24 godziny.

KROK 2: umyj podłogę wodą używając gąbki i/lub ściereczki. Zmieszaj niedużą ilość środka do usuwania plam z fug Azule z wodą (3 nakrętki). Wykręcaj gąbkę z akazdym razem, gdy czyścisz podłogę. Płytki nie powinny zostać zbytnio namoczone! Pozwól podłodze całkowicie wyschnąć.

KROK 3: upewnij się, że twoje płytki zostały dwukrotnie zaimpregnowane środkiem uszczelniającym Azule zanim zaczniesz fugowanie oraz, że podłoga jest sucha i czysta. Użyj wałka do farby (lakieru) i kuwety malarskiej do nakładania uszczelniającego środka do płytek Azule oraz gąbki, aby powycierać jakiekolwiek pęcherzyki. Nie naciskaj. Powtórz ten krok i pozostaw podłogę do wyschnięcia na 6 godzin zanim przystąpisz do kroku 4.

KROK 4: użyj fugi wodoodpornej. Używaj srebrno-szarego, szarego lub jaśminowego koloru fug, natomiast nigdy nie stosuj ciemno grafitowych  ani czarnych fug do płytek cementowych. Podczas fugowania usuwaj nadmiar fugi rozlewający się bezpośrednio po powierzchni płytek. Gdy wierzchnia warstwa fugi utwardzi się - mniej więcej po godzinie - należy wyczyścić płytki środkiem do usuwania plam z fug Azule (⅓ butelki oraz 5 części wody). Wykręcaj gąbkę często i wymieniaj wodę regularnie w trakcie mycia płytek. Pozostaw fugi do wyschnięcia na co najmniej 12 godzin.

KROK 5: po zaimpregnowaniu płytek środkiem uszczelniającym Azule (krok 3) muszą one być zaimpregnowane jeszcze co najmniej dwa razy olejem do płytek Azule lub środkiem wzmacniającym kolor Azule. W zależności od pomieszczenia należy użyć odpowiedniego produktu:

Olej do płytek Azule: przedpokój, kuchnia, salon i sypialnia

Uwaga: Olej do płytek powinien być wcierany przez 15 minut przy użyciu niestrzępiącej ściereczki.

Środek wzmacniający kolor Azule: prysznic, łazienka, toaleta, obszary zewnętrzne, np. taras.

Uwaga: dla efektu matowego: wcieraj bezpośrednio przy użyciu niestrzępiącej się ściereczki.

Azule Nano Spray: płytki ułożone pionowo

KROK 6: Pielęgnuj swoje płytki okresowo (około 1 raz w tygodniu) mydłem do płytek Azule i woda. Ten niezawierający kwasów produkt zawiera niewielkie stężenie płynu impregnującego i przedłuża żywotność płytek w łagodny sposób. Możesz z łatwością zamówić ten produkt ponownie w naszym sklepie internetowym.

ADNOTACJE:

 • zawsze czytaj instrukcje dotyczące pielęgnacji produktów,

 • pracuj w czystym, dobrze przewietrzonym pomieszczeniu,

 • nigdy nie używaj ogrzewania podłogowego podczas obróbki płytek cementowych,

 • najlepiej nie mieszać ze sobą płytek z różnych opakowań,

 • do przykrycia podłogi podczas remontu użyj oddychającej folii, np. Permafix lub bezbarwnej draperii. Nigdy nie przykrywaj podłogi materiałami kartonowymi, plastikowymi, tekturami lub nieoddychającymi.

 • nigdy nie stosuj środków czyszczących zawierających kwasy, detergenty odkamieniające, wybielacze ani chlor. Zniszczą one twoje płytki cementowe.

 • zawsze stosuj niezawierający kwas kit BISON dla uszczelnienia złączeń w łazience. Kit montażowy może zostać rozpuszczony przez mydło Azule.

 • nie pozwól, aby olej do płytek wyschnął na powierzchni płytek cementowych. Zawsze wycieraj go niestrzępiącą się ściereczką.

 • materiały z wysychającym olejem do płytek mogą zapalić się podczas podgrzewania. Zużyte ściereczki wywieś i pozwól im wyschnąć na zewnątrz. W razie potrzeby przechowuj w zamykanym pojemniku lub w wodzie.

 • jeżeli nie jesteś przekonany co do właściwej pielęgnacji lub masz pytania skontaktuj się z naszym biurem obsługi. Doradzimy ci najlepszy możliwy sposób, abyś uzyskał wspaniałe rezultaty.